Водоустойчиви и дишащи ламинати

Статии, полезни съвети и обяви

Moderator: vandobrev

Post Reply
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Водоустойчиви и дишащи ламинати

Post by anastas_peykov »

Като се рових из нета търсейки информация за каякарските дрешки ми попадна един интересен материал за водоустойчивите и дишащи платове от които са направени. Най-важното в материала е че се обяснява на разбираем език защо дишащото яке само по себе си не ни решава проблема ако не е съчетано и с правилното облекло под него - полар , термобельо....http://whitewater-bg.org/forum/viewtopi ... 9556#p9556

".....
Макар и със закъснение започнахме да откриваме предимствата на материите, които “дишат”. Напоследък у нас се заговори за активни, термоактивни и дишащи платове с цялото разнообразие от неточности, измислици и свободни съчинения. Всички тези чудеса бяха синтезирани за космическата програма на САЩ. Днес дрехи, якета, панталони са достъпни и необходими за всички, които се занимават със спортове и дейности на открито. От 1968г. всяка американска космическа мисия беше снабдявана от “W.L.Gore and association”, но твърде малко хора знаят с какво точно са облечени астронавтите. Когато фирмата Gore пусна и на пазара мембраната с име горетекс, това беше събитие. Човек вече можеше да има дреха, която е непромокаема, диша и пази от най-силния вятър. Много бързо бяха разработени три основни начина, за да се отговори на изискванията на потребителите, чийто брой започна да се увеличава лавинообразно.

Z-liner са три пласта – външен, мембрана и хастар, които не с асвързани помежду си. Това е най-малко устоичивия вариант, но най-добре дишащ. Облеката от този тип са предназначени за активна почивка, пешеходни излети, каране на ски и сноуборд.
Двупластовият ламинат означава, че мембраната е ламинирана към външния слой, а хастарът е отделно. Това осигурява не само комфорт и приятни усещания при допир с тялото, но и много по-голяма устойчивост на мембраната. Амбициозните любители на спортовете и дейностите от групата outdoor могат да сложат на гърба си такава дреха без страх за състоянието й след връщането у дома. Има и още една подобна конструкция gore-tex light, при която мембраната е ламинирана към хастара, но тя се използва сравнително рядко.
Трипластовият ламинат е материал за екстремални условия. Тук хастар, външен плат и мембрана са обединени в едно цяло. Екстремални изкачвания в най-сурови условия, полярни пътешествия, работа при крайно трудни условия и с опастност от механични повреди на дрехата – това са областите за приложение на тази конструкция.

Gore-tex е необикновена материя и неговата функция е да паза от вятър, дъжд и влага от вън, като в същото време позволява обмен и отвеждане навън на влагата, която се отделя обилно при физическите усилия. Човек губи много вода при натоварвания и всичко това се изпарява от кожата като организмът поддържа определена темпреатура в зависимост от промените въвъ външаната среда и нашата активност.
Нещата започват да се усложняват, когато поради условия, при които искаме да прибиваваме твърде далече от физиологичния идеал, слагаме на гърба си някаква дреха. Започваме да се изпотяваме, а потта се сблъсква с препятствия, които я задъжат на повъхността на тялото.
Какво представлява в крайна сметка този прословут Gore-tex?
Подложен на допълнителна обработка тефлон във формата на тъничко фолио, което има множество микропори, разположени изключителна нагъсто – около 1400 000 000 на един кв.см. Това е технология на НАСА и като знаем там няма никави шеги и компромиси. Размерите на миниатюрните отворчета са причина водата в течно състояние поради голямото повърхностно напрежение и междумолекулните сили да не може да премине през тях. Но водата в газообразно състояние (като пот) е под формата на единични молекули. Те са толкова малки, че порите на мембраната не представляват никаква бариера за тях. Но нашия Gore-tex няма да изпълнява предназначението си, ако под него например сме облекли памучна тенсика. И тук стигаме до същността на проблема. Същественото и наистина революционно технологично решение не е самия Gore-tex, а неговото използване заедно с другите материите на бъдещето – polartec, coolmax, които технологично малко отстъпват на активните мембрани. Концепцията за трипластово обличане позволява постигането на пълен комфорт при малко тегло на целия комплект облекла. Тази комбинация осигурява лесно извеждане навън на потта, пази от дъжд и вятър и е изкючително приятна за носене. Проблем може да бъде консервацията на дрехите от Gore-tex. Изпрани с не много силен препарат, много добре изплакнати, защото прахът за пране може да запуши миниатюрните отворчета, облеклата могат да бъдат дори механично изсушавани и гладени с негореща ютия, но най-добри резултати дават специалните препарати за пране и консервация. Едно от големите им предимства е, че възстановяват импрегнацията на външния слой. Това осигурява още по-добра защита от просмукване на влагата. Много важно е дрхите по никакъв повод да не се дупчат с безопасни игли, значки или да се шият. Направените дупки са рани в мембраната, през които лесно прониква водата. Тъкмо затова всички шевове в производствения процес, т.е. всички дупчци в мембраната направени от иглата на шевната машина се запечатват чрез подлепване със специална лента. Лепените шевове са един от най-важните елементи на технологията и една от съществените прични за високата стойност на истинските горетексови изделия.
Sympatex – производство на немско-холандско-шведския концерн “Akzo Nobel” мембрана от хидрофобен блок полиестер с дебелина 10 микрона. В класификацията на тексовите материи е на второ място
Aqwatex, създаден на базата на микропорест полиуретан. Представлява паста, чийто състав зависи от условията, при които ще се използва тъканта, покрита с нея. Микро порите се получават в процеса на коагулацията между водата, полиуретана и разтворителя и достига до 7 микрона.
Hydrotex – хидрофобна материя, получена чрез импрегнация на найлонова тъкан със специално разпенен полиамид по електролитен път.

В последните години масово се заговори за дишане по химически път.
В този случай не става дума за мембрана, която има пори. Тук ще ви представя три от възможните варианти за реализация на "химическо дишане".
Метод 1 Мембраната е изградена от хидрофилни (водолюбиви) молекули. Те образуват своеобразни канали, благодарение на които абсорбираната вътре влага се транспортира навън. Увеличаването на водната пара вътре при физическо усилие предизвиква раздалечаване на молекулите от мембраната, което позволява увеличение на пропускливостта на каналите. Мембраната сама се приспособява към външните условия и вида активност на потребителя. Пример е "no-wet" на фирмата "Mоunt&Wave".
Метод 2 мембраната е от полимер, чийто молекули са в непрекъснато "брауново "движение. То е причина за появата на достатъчно големи междумолекулни пространства, за да преминава водната пара. При повишаване на външната температура при външно усилие се засилват трептенията на молекулите, разстоянията между тях се увеличават и това подобрява ефективността от дишането. Пример е "DERMIZAX".
Метод 3 Хидрофилните (водолюбиви) молекули, които се намират от вътрешната страна на мембраната, приемат водната пара и я транспортират до хидрофобните (неводолюбиви) молекули от външната страна, които ги изхвърлят навън. Двигател на този процес е разликата в температурите между вътрешната и външната страна на мембраната. Допълнително разликата в електрическия потенциал на частиците на водната пара и молекулите от външаната част на мембраната ускоряват транспорта на влагата навън. Типичен пример е sympatex.
Всички изброени мембрани се характеризират с висока издръжливост и еластичност. Многократното разпъване не действа върху структурата им и не променя техническите им параметри. Не се влияят от замърсяване със сол, мазнини или остатъите от перилен препарат, които често вредят на стандартните мембрани. Техен недостатък е намаляването на дишащата способност и липсата на разлика в температурата отвън и отвътре при тропически условия. Но тогава нищо не диша.

AIMMS-Що е то?Много интересна е и представената пред широката публика е Triplepoint Ceramic с използването на технологиите AIMMS и Dry Yarn(суха прежда-въведена през 2000 г. мембрана). Това е съвременна система за постоянно извеждане на влагата от вътрешната страна на дрехата,използвана само от фирмата"Lowe Alpine". Тя избягва прекомерното натрупване на пот. При нея е използвано т. нар. "форсиране на дишащата способност" при голямо физическо усилие. Технологията AIIMS позволява отстраняване на влагата без използване на абсорбиращи тъкани от вътрешната страна на якето.Хастарите, които трябва да подпомагат "дишането", могат да предизвикат подгизване на долните пластове на облеклото. "Lowe Alpine" използват хибридна система. AIMMS транспортира навън - през мембраната - водните молекули. А технологията CERAMIK "отговаря" в същото време за нормалното "дишане" на дрехата. Т.е. отстранява молекулите навън през мембраната, като резултатно блокира евентуалнотот проникване на влага отвън навътре. На книга всичко изглежда гениално просто. Но когато се разгледа напречния разрез на тъканта, става ясно, че японската лаборатория, която конструира новия тип мембрана заслужава възхищение и много висока оценка. Тя използва свойствата на добре познатия Triplepoint - керемичните миниатютни каналчета, осигуряващи дишането на мембраната, и прибавя към тях новост: молекули, които действат като катализатор и отвеждат навън водната пара. На молекулярно ниво водните частици се всмукват от покритието на керамичните частици и се отделят като водна пара. Тази нова структура позволява много по-бързото отвеждане на водата. Поради това остава незабележим ефекта от форсирането на дишащата способност. И което е най-важното Triplepoint Ceramic не е ламинат.Мембраната е порест полиуретанов слой,свързан със специален найлон. Отделните пластове не са залепени (ламинирани) един за друг, а вкарани под налягане. Производственият процес прилича на мазането на масло върху филия хляб.Това предпазва от лющене и отделяне на пластовете, които са свързани с главната материя. Споменатите каналчета имат диаметър 5-10 микрона. При наслагването на поредните пластове в структурата се въвеждат допълнителни керамични каналчета в диаметър 1 микрон. Именно те определят свойствата на новата тъкан.

Една новост от Gore(Creative Technologies Worldwaid)!
През миналата година"L.W.Gore and Associates" пусна на пазара мембранните тъкани Gore-tex XCR и Gore-tex Paklite.Те се приемат много добре както от производителите така и от потребителите.В момента изделията от XCR са ядрото на колекциите на фирмите,които имат лиценз на "Gore"(Mammut","Mello,s","Millet").
Gore-tex XCR обхваща семейство от изделия с повишен комфорт(eXtended Comfort Renge),koито гарантират 100%-водонепропускливост и несравнимо ниво на удобство и комфорт.Те използват нова мембранна технология,която е свързана с външни материи,притежаващи много висока издръжливост на механични въздействия,осигуряващи максимална защита на тялото и при най-сурови климатични и метеорологични условия.Докато класическите якета от двупластов горетекс са известни със своята универсалност,а класическите трипластови- със здравината си,Gore-tex XCR осигурява с 25% по-висока дишаща способност.Когато потребителят се изпотява по-интензивно,новите ламинати му предлагат значително по-бързо и по-лесно отделяне на потта от познатите досега.Дрехи от трипластов ламинат на Gore-tex XCR е идеално решение,ако купуващият търси максимална дишаща способност и сигурна защита от дъжда.Облеклата от двупластов горетекс намират много добър прием срд алпинисти,ветроходците и байкърите.
Gore-tex Paclite е нов продукт за занимаващите се с класически алпинизъм,катерене,трекинг,т.е. за тези които търсят сигурна дреха с минимално тегло и обем в сгънато състояние.Ламинатите на Gore-tex Paclite са направени от много здрава и устойчива външна материя и мембрана Gore-tex.От вътрешната и страна се намират специални "пъпки" от полимерен материал,които я предпазват от износване и разкъсване и изпълняват ролята на традиционния мрежест хастар.
Основните параметри на Gore-tex Paclite са пренебрежително малкия обем след сгъване и много добро "дишане".Единствен недостатък е слабата му устойчивост на механични въздействия......
"
Post Reply