Облекло

Статии, полезни съвети и обяви

Moderator: vandobrev

rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Облекло

Post by rimohit »

Наско , остроумието ти явно е на толкова високо ниво , че остава неразбрано за мен .Купи си лодка , карай си я и не се занимавай с мен. Като не можеш да бъдеш полезен по-добре си замълчи .Това през кое време на годината какви спортове ще практикувам си е ицяло моя работа. Понеже спярх да те отразявам в другия форум сметна , че тука може да получиш някакво вмнимание ли ? Ако ти доставя удоволствие да се "чепкаш" с някой не съм аз човека!
anastas_peykov wrote: Според мен да караш облечен само със слънцезащитен крем и плувки си е част от удоволствието да караш ситонтоп каяк на море.

Точно така.Част, но една много малка час ;)


Манев.. точно за това иде реч.Много полезно може да бъде за всички .За сега моя принос може да бъде този:
Image
Това са данните от производителя:
Evolution

* Waterproof Tri-laminate ripstop fabric
* Fully breathable 10000 MVP* fabric with taped seams
* Action cut design for excellent performance and comfort
* Adjustable PU collar and cuffs
* Adjustable Neoprene waist band
* Secure arm pocket with drainage holes and water resistant zip
* W/P :15,000mm
* MVP: Breathability value: g/sqm/24hrs
А сега и моите впячатления.Пояса е неопренов и много добре прилепва.Яакта също се пристяга добре и е от някаква гладка материя .Така стоят нещата и с маншетите. Подчертавам , че това се води от типа СПРАЙТОП .Пази от пръски , и въпреки стягането при потапяне ще се намокри човек.Подходящо за туризъм.Ползвал съм г над година и за сега се представа перфектно като за целта си ( а именно луксозен дишащ дъждобран) .Имам 14 излета с него от коиито 2-3 в сладка вода.
Предимства:яката може да се разкопче и като му стане жега на човек да "глътне" допълнително въдух .
Недостатъци : Лошата му херметичност при ръкавите.Когато бях с кофти гребло и водата оливаше ръцете ми влизаше и през в ръкавите и през затегнатите маншети .Какпка по капка иси мокър до лактите.Разбира се с едни пръстени на греблото се решава проблема но все пак ....
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
Pecata
Posts: 412
Joined: 02 Nov 2008, 19:16
Location: Varna, E-mail: pecata70@gmail.com, Skype: petar__popov
Contact:

Re: Облекло

Post by Pecata »

Моята идея беше съвсем друга. Не да си снимаме екипировката и да пренасяме картинки и данни от търговските сайтове, а да се опише какви са изискванията едно облекло да се класифицира като каякарско. С какво се отличава от това за сърф, гмуркане или яхти. Да може един начинаещ да разбере какво трябва да търси и кое за какво е. Ще се опитам да ви дам няколко примера.
1. Например лапи. Представете си един начинаещ как се блещи пред снимка в каталог и се чуди "кво е па тва". Не знам за тези които са се родили научени, ама аз бях по същия начин. В крайна сметка като разбере кво е туй нещо, почва да се чуди "кое е по-добре лапи или ръкавици" и като прочете поста на Графа и си казва "ааа щом като изтърва греблото и лапите си остават там, ще си взема ръкавици" и понеже е разбрал че са от неопрен отива в първия водолазен магазин и си купува 5-6мм. дебели водолазни ръкавици, да му е по топло. И......Мъка!
2. Вече дадения по-рано пример със сухия костюм който показа Тихомир. Отива същия начинаещ и си го купува. Прибира се в къщи и решава да се облече и да пробва да види как ще седи всичко в лодката. Нахлузва всичко и в този момент "ааааа ужас" няма я тази платка, колан или там както се нарича (и аз не знам) това което покрива шприцката. Пак Мъка. С 300 зора начинаещия каякар мъченик разбира че Тишо си търси такъв и му го продава със 100лв. по-евтино, щото пък за Сит-Он-Топ този костюм нямал грешка.
3. Този път решава да мине по-тънко и да си вземе неопрен. За да му стане още по-гадно се набутва със сърфистки, съответно пак по-дебеличък.
4. Идва ред на шприцка и яке. Пак гледа сайтове и каталози и пак нищо не разбира. "Сега тая шприцка що е с 2 комина, а другата с един", "Ииии тая с тази шарена гума отстрани ква е готина, ама е по-скъпа", ама и въобще не му минава през акъла, че тази гума е протектор,"Кое яке е по хубаво това с неопреновите неща на врата и ръцете (нали е начинаещ и не знае че се наричат маншони) или това с латекс, ама всъщност какво е латекс, той здрав ли е", "Ами това допълнително парче плат дето е под колана на якето - то пък за какво е?

С другите неща (лодки, гребла и т.н.) положението е същото.
Тази информация която Тихомир я е дал може всеки що годе образован човек да си я намери под артикула в магазина или сайта, ако я има разбира се. Ако всички пренесем това което ни харесва тук, форума ще заприлича на магазин.
Идеята е да се напише нещо подобно:
Неопрена който е подходящ за каяк е тип Лонг Джон с дебелина 3мм. със свободни рамене, за да не ограничава движението им по време на гребане. Ципът трябва да е отпред и да е двупосочен за да се облича по-лесно и да може да се изпикаете без да се налага зимата да се събличате голи на снега.
Ей такива работи. Това всичкото като се подкрепи с някоя снимка или клипче като това което публикувах за обличането на сух костюм от две части, начинаещия каякар ще знае какво да си купи и ще знае че Лонг Джон е тип неопреново облекло, а не собственика му. Също така ако се направи такава статия, да се сложи или в сайта или ако е във форума да няма опция за обсъждане защото ще се загуби сред всички писания и никой няма да я намери след 1 месец.
Надявам се сега да сте ме разбрали.
User avatar
Pecata
Posts: 412
Joined: 02 Nov 2008, 19:16
Location: Varna, E-mail: pecata70@gmail.com, Skype: petar__popov
Contact:

Re: Облекло

Post by Pecata »

Ето сух костюм, който според мен е точно такъв какъвто трябва да бъде.
Показана е и тази част, която покрива шприцката и обикновенно не се вижда по картинки.
Не се вижда обаче дали има тиранти които придържат долната част на костюма (панталона) да не виси на раменете.
http://www.youtube.com/watch?v=NemqcvABDTQ" onclick="window.open(this.href);return false;

Ето и яке на което е показано и долната част:
http://www.youtube.com/watch?v=WJf3T_IJVcs" onclick="window.open(this.href);return false;

Тук се вижда за какво служи долната част:
http://www.youtube.com/watch?v=J2QVpV6Javg" onclick="window.open(this.href);return false;

А тук се вижда колко е неудобно костюма да е с задно закопчаване.
Пича се мъчи да си хване ципа, както кучето си гони опашката. :D
http://www.youtube.com/watch?v=gNfECXLEaT8" onclick="window.open(this.href);return false;

А ето как ги тестват:
http://www.youtube.com/watch?v=P0LLjoQUStU" onclick="window.open(this.href);return false;

А това е без коментар:
http://www.youtube.com/watch?v=93_2tyjoVsE&NR=1" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Облекло

Post by anastas_peykov »

rimohit wrote:Наско , остроумието ти явно е на толкова високо ниво , че остава неразбрано за мен .Купи си лодка , карай си я и не се занимавай с мен. Като не можеш да бъдеш полезен по-добре си замълчи .Това през кое време на годината какви спортове ще практикувам си е ицяло моя работа. Понеже спярх да те отразявам в другия форум сметна , че тука може да получиш някакво вмнимание ли ? Ако ти доставя удоволствие да се "чепкаш" с някой не съм аз човека!
anastas_peykov wrote: Според мен да караш облечен само със слънцезащитен крем и плувки си е част от удоволствието да караш ситонтоп каяк на море.
Точно така.Част, но една много малка час ;)
....
Тихомире , в суматохата щях да те пропусна. Нещо си се спекъл на последък или май си се взел на сериозно. Не ме интересува дали се мислиш на Синбад мореплавателя с въдица в ръка или на някой друг но щом действията ти излизат на публичната сцена почва да ми пука. В частния ти форум (добре че вече не си модератор там щото се беше вманиачил) какво да ме отразяваш , там останахте само активни 5 човека изживяващи се за мореплаватели които разбира се нищо общо нямат с морето ,които като се пусне някоя снимка на някаква ситонтоп лодка започва масов оргазъм завършващ с алелуя. Темите на последък са от сорта "Prowler trident 13 новата ми любов!" и оставям без коментар. Да не забравяме че още седят там самоудавническите ти снимки облечен с ония гащеризон. А за това относно влизането в черно море зимата , за което писах по-горе и ти уж не разбра , ще допълня белкем разбереш ,че поне на север през този сезон влизат само професионални рибари да си вадят хляба, водолази и хора къпещи се в морето с лечебна цел. Зимата има други места за гребане и морето не е едно от тях. Няма нужда да доказваш мъжествеността си в морето, глупаво е , доказвай го пред жена. Толкова с теб.

А сега по темата да напиша малко за тия които ще влзиат зиме по нашето черноморие с каяк. В рибарския форум пишеше един опитен водолаз, бургазлия , не го познавам лично, но явно е гребал каяк на времето и има отношение по въросите с каякарсвото. Той вече не пише там защото "морските специалисти" Тихомир и Ко. просто се подиграваха с писанията му но както и да е , това е без значение. Та този човек твърдеше, че нашето море зимата е опасно и нямаме работа там. За тези които все пак са решили да влязат в с каяк зиме, твърдеше че трябва да могат да плуват много добре, че сухия костюм не е подходяш и че най подходящо облекло е неопрена. Мотивите му бяха общо взето че тук зимата ако изпаднеш в беда не можеш да разчиташ на никава помощ и трябва да се спасяваш сам. Това става с плуване , а се плува най-добре с неопрен. Всичко което може да ти забави плуването като спасителни жилетни и прочие е ненужна вещ. Мисля че на този човек мнението му е миродавно най малкото заради опита който има в морето.
Аз нищо не разбирам от сухия костюми , нито имам кой знай какъв опит с морето но в главата ми се вартят някои мисли от сорта примерно ако тази дреха по някаква причина се разхерметизира и се напълниш с вода няма ли да потънеш като камък. В морето скалите са остри като бръснач и при най малкото суркане този костюм би се съдрал много лесно. Каква е гаранцията че след някоя година ползване циповете и шевовете му ще са в кондиция. Как да ги тествам или просто тия дрехи на няколко години се хвърлят? Аз винаги забравям нещо , съвсем нормално е да забравя някой цип не добре затворен. При този сух костюм май има много ако-та. При неопрена тези притеснения не седят на преден план. Другото нещо , за нашите метериологични условия тая дреха през повечето дни от годината е неизползваема или да не кажа опасна. Тука пролетта , лятото и есента времето е топло и слънчево. При топло време в морето където клати ако си навлечен с подобни дрехи най вероятно да получиш слънчев удар или обезводняване което да те доведе до морска болест. Това е много опасно и важи и за неопрена. Аз миналата година края на Май месец щях да пукна във лодката като ме напече. На последно място бих споменал че неопрена освен че е по евтин, за морето е и по универсална дреха, с нея може и да се гмуркаш. Накрая бих споменал че сухия костюм не е разпостранен по нашето черноморие. Може би все още е непознат, неудачен или.. незнам.
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Облекло

Post by rimohit »

Без коментар...
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Облекло

Post by rimohit »

В неделя , живот и здраве ще пробвам костюмчето и ще споделя какво що...Да ми е честито!Мерси
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Облекло

Post by rimohit »

Благодаря за честитките. :lol: Понеже си обещах , ще препиша първите си впечатления.
Както знаето каяка ми е мокър по дефолт. За това винаги гледам Д-то ми да е добре облечено.Температурата на водата все още е 12-13-14 градуса.Тук по морето пролетта е хладно.Особено като задуха си става студено а това почти винаги се случва след 10-11часа. Бях облечен с тениска, клин , памучни хавлиени чорапи.Отгоре термото и вълнени чорапи тип -"на баба шушоните" И върху това костюма.Другото е естествено леки неопренови боти и жилетка.Нито ми е било горещо нито студено . Просто ми беше перфектно във всяко едно отношение .И като спринтирах и се задъхва и като си висях брулен от вятъра като чайка.Дори и краката не ми се бяха запотили.Вълнените чорапи явно държат въздух и латекса отвътре беше сух. Знаете как яхвам каяка и караката ми са в страни.Не усетих грам студ. Много ще съм щестлив ако качествата на костюма се запазят дълго време Very Happy
Естествено пълно щастие няма и за да бъдат нещата сигурни има известно стягане в шията но се привиква .
Забравих. Въздуха сутринта беше 18-20 а като задуха сигурно е паднала 15-18 , че може и по ниска да беше
Image
Поздрави на всички!
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Облекло

Post by graf_bezuhoff »

Перфектно! Дълго време да ти служи!
User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Re: Облекло

Post by greenhorn »

Взе да захладнява, и реших да взема мерки срещу това. След като прочетох полезните постове на графа, и след едно мнение на манев за неопрените се спрях на следната комбинация:
Неопрен Long John - http://www.arts-outdoors.de/Shop/produc ... MILER.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Яке - http://www.arts-outdoors.de/Shop/produc ... A-rot.html" onclick="window.open(this.href);return false;
И предполагам някакво поларено нещо над неопрена.
Избрах този дълъг джон заради свободата в рамената, четох на манев мнението, че се протриват рамената и други свивки по ръцете при цели неопрени.

Струва ли си тази комбинация? И някой да е поръчвал от този сайт?
Излиза всичко 164 евро+25 евро доставката.

Не ми се нрави, че няма как да ги пробвам, преди да ги купя.
User avatar
sto100jan
Posts: 337
Joined: 10 Dec 2007, 15:59

Re: Облекло

Post by sto100jan »

За якето : Щом ще караш предимно туризъм , по-добре нещо от тоя джаз http://www.arts-outdoors.de/Shop/produc ... chili.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Качулката и начина на затваряне на яката наистина те защитават в нещо като скафандър .
Post Reply